ul. Bożego Ciała 26, 31-059 Kraków, tel. (+48) 12-430-59-95

Parafia Bożego Ciała w Krakowie

6 NIEDZIELA WIELKANOCNA - 21.05.2017

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
 
Przeżywamy 6 Niedzielę Okresu Wielkanocnego.
Nabożeństwo Majowe codziennie o godz. 18.30. Serdecznie zapraszamy wszystkich czcicieli Matki Najświętszej do wspólnej modlitwy.
W przyszłą niedzielę uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.
W przyszłą niedzielę o godzinie 10.30 I rocznica Pierwszej Komunii Świętej. Za tydzień wyjątkowo Msza Święta będzie nie o godzinie 11.00, ale pół godziny wcześniej.
Także w następną niedzielę czeka nas wyjątkowo radosna uroczystość: o godzinie 12.15 Mszę Świętą Prymicyjną odprawi nasz najmłodszy kapłan, neoprezbiter: Ks. Łukasz Murański CRL Zapraszamy na tę uroczystość wszystkich naszych Drogich Parafian: Arcybractwo, służbę Liturgiczną Ołtarza, grupy modlitewne. Serdecznie prosimy o obecność i o modlitwę w intencji Księdza Łukasza.
Więcej…

maria magdalenaObok ołtarza głównego, przy bocznych ścianach prezbiterium, wznoszą się dwa rokokowe ołtarze z obrazami Matki Boskiej Bolesnej (po lewej stronie) i św. Marii Magdaleny (prawej stronie).

 Ołtarz Matki Boskiej Bolesnej pochodzi z fundacji Piotra i Jana Szafrańców, natomiast ołtarz św. Marii Magdaleny z fundacji Mikołaja Hoffmana, patrycjusza kazimierskiego (1421). Obecny wygląd nadano ołtarzom w I poł. XVII wieku. Obrazy znajdujące się w ołtarzach są późniejsze, pochodzą z początku XVII wieku. Miały one niegdyś ozdobne, w stylu renesansowym, kamienne oprawy, których tylko nikłe ślady zachowały się pod obecną drewnianą ołtarzową nastawą.

Nad ołtarzem Matki Boskiej Bolesnej był  duży, zainstalowany w drugiej połowie XV wieku, zegar z cymbałem wybijający godziny tak, że słyszano go również poza kościołem. Zegar zdemontowano w latach trzydziestych XVII wieku, kiedy zmieniano wystrój prezbiterium.

 Matka bolesna