ul. Bożego Ciała 26, 31-059 Kraków, tel. (+48) 12-430-59-95

Parafia Bożego Ciała w Krakowie

28 NIEDZIELA ZWYKŁA – 15.10.2017

kazimierczykOGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

    Nabożeństwo Różańcowe codziennie o godz. 18.20. Zapraszamy na tę modlitwę wszystkich: Dzieci, Młodzież i Dorosłych. W 100 rocznicę Objawień w Fatimie i 140 rocznice Objawień w Gietrzwałdzie odpowiedzmy na prośbę Maryi o codzienne odmawianie różańca.
    
        W liturgii Kościoła w tym tygodniu obchodzić będziemy:
- w środę – Święto Św. Łukasza Ewangelisty;
- w czwartek – wsp. Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki, kapłana i męczennika;  
- w piątek – uroczystość Świętego Jana Kantego, kapłana;
- w następną niedzielę – wspomnienie Świętego Jana Pawła II, papieża;

        We wtorek: 17 października przypada 7 rocznica kanonizacji św. Stanisława     Kazimierczyka. Po Mszach św. będziemy odmawiać Litanię do św. Stanisława     Kazimierczyka i oddawać mu cześć przez ucałowanie relikwii. Serdecznie     zapraszamy do dziękczynienia za dar kanonizacji.

Więcej…

maria magdalenaObok ołtarza głównego, przy bocznych ścianach prezbiterium, wznoszą się dwa rokokowe ołtarze z obrazami Matki Boskiej Bolesnej (po lewej stronie) i św. Marii Magdaleny (prawej stronie).

 Ołtarz Matki Boskiej Bolesnej pochodzi z fundacji Piotra i Jana Szafrańców, natomiast ołtarz św. Marii Magdaleny z fundacji Mikołaja Hoffmana, patrycjusza kazimierskiego (1421). Obecny wygląd nadano ołtarzom w I poł. XVII wieku. Obrazy znajdujące się w ołtarzach są późniejsze, pochodzą z początku XVII wieku. Miały one niegdyś ozdobne, w stylu renesansowym, kamienne oprawy, których tylko nikłe ślady zachowały się pod obecną drewnianą ołtarzową nastawą.

Nad ołtarzem Matki Boskiej Bolesnej był  duży, zainstalowany w drugiej połowie XV wieku, zegar z cymbałem wybijający godziny tak, że słyszano go również poza kościołem. Zegar zdemontowano w latach trzydziestych XVII wieku, kiedy zmieniano wystrój prezbiterium.

 Matka bolesna