ul. Bożego Ciała 26, 31-059 Kraków, tel. (+48) 12-430-59-95

Parafia Bożego Ciała w Krakowie

Oratorium zakonne

oratorium

Nad skarbcem znajduje się oratorium zakonne z renesansowym kamiennym portalem widocznym z zakrystii. Oratorium w tym miejscu urządził w pierwszej połowie XVII wieku, podnosząc o kondygnację skarbiec, prepozyt Marcin Kłoczyński.

  Wcześniej, jak podaje kronika Ranatowicza, „oratoryum było w prezbiterium w pośrodku kościoła pod passyą, ku wielkiemu ołtarzowi zbudowane, w którem były kraty drewniane, że można było i ku wielkiemu ołtarzowi i na kościół z niego patrzeć”. Oratorium miało polichromię, ołtarz oraz stalle ufundowane przez ks. Joachima Wyszyńskiego w XVII wieku. W 1965 roku dawne stalle zastąpiono nowymi, wykonanymi w warsztacie p. Kasprzyckiego w Myślenicach. Oratorium służyło i służy nadal zakonnikom do odmawiania modlitw w ciągu tygodnia.

W oratorium na uwagę zasługuje dzisiaj XVIII-wieczny obraz przedstawiający wizję błog. Stanisława Kazimierczyka, witraż zaprojektowany przez prof. S. Konarzewskiego a wykonany w 1940 roku przez pracownię T. Wilkosza w Krakowie oraz polichromia wykonana przez grupę S. Witkowskiego.

albumpi-041