ul. Bożego Ciała 26, 31-059 Kraków, tel. (+48) 12-430-59-95

Parafia Bożego Ciała w Krakowie

Zaduszki Organowe 2020 r.

plakat


1 i 5 listopada 2020 roku w Bazylice Bożego Ciała na największych organach w Krakowie odbyły się dwa Koncerty Organowe w ramach XVII Międzynarodowego Festiwalu Zaduszki Organowe im. prof. Jana Jargonia.

Koncert inauguracyjny zagrał prof. dr. hab Dariusz Bąkowski-Kois 1 listopada 2020 roku w niedzielę o godz. 17.00.

W programie usłyszeć można było: Ferenc Liszt: Introitus; Johannes Brahms: O Welt, ich muß dich lassen op. 122 nr 11; Charles-Marie Widor: X Symfonia organowa D-dur „Romańska” Haec dies op. 73 1. Moderato 2. Final. Allegro; Louis Vierne: Prélude funèbre op. 4, Sortie op. 30 nr 6.

Dariusz Bąkowski-Kois – ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim (1997) oraz Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie organów prof. Józefa Serafina (2000, dyplom z wyróżnieniem). Specjalizację w zakresie wykonawstwa francuskiej neoromantycznej symfoniki organowej odbył w ramach studiów podyplomowych w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie pod kierunkiem kwal. II st. Magdaleny Czajki (2002/2003). Studia podyplomowe kontynuował (2003/2004) w Konserwatorium Wiedeńskim (obecnie: Privatuniversität Wien) w klasie organów Thomasa Schmögnera (także na Wydziale Muzyki Dawnej, z zakresu gry na klawesynie, klawikordzie oraz pianoforte).

dariusz bakowski kois[fot. Jacek Balcewicz] Prowadzi ożywioną działalność artystyczną w kraju i za granicą: koncertował we Francji, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Holandii, Belgii, Norwegii, Szwecji, Estonii, Włoszech, w Rosji, Chinach, Meksyku, a także w Brazylii. Występował z recitalami w tak prestiżowych miejscach, jak: Katedra św. Piotra w Trewirze, Katedra NMP w Antwerpii, Katedra św. Bawona w Gandawie, Katedra św. Salwatora w Brugii, Katedra św. Marcina w Utrechcie, Grote of Sint-Laurenskerk Rotterdam, Katedra św. Bawona w Haarlem, Grote Kerk NMP w Bredzie, Katedra NMP w Tallinnie, Archikatedra NMP w Moskwie czy Narodowe Centrum Sztuki (NCPA) w Pekinie. W latach 2001 – 2007 ściśle współpracował z zespołem Capella Cracoviensis, realizując w ramach licznych koncertów partie solowe, a także organo obbligato czy basso continuo. Był jurorem międzynarodowych konkursów organowych w Rumi i Łodzi oraz licznych konkursów ogólnopolskich.

Od 1999 roku jest pracownikiem Katedry Organów Akademii Muzycznej w Krakowie. W 2002 roku doktoryzował się na Wydziale Historycznym UJ (praca doktorska z zakresu historii mentalności szlachty polskiej początków XVIII wieku). W roku 2006 uzyskał stopień doktora habilitowanego z zakresu instrumentalistyki (praca habilitacyjna poświęcona zagadnieniom wykonawstwa iberyjskiej muzyki organowej XVII stulecia), zaś w roku 2013 otrzymał tytuł profesora sztuk muzycznych. W 2014 roku ukończył na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu studia podyplomowe Master of Business Administration – Zarządzanie Szkołą Wyższą. W kadencji władz Uczelni 2012 – 2016 pełnił funkcję Prorektora ds. dydaktyki i rozwoju kadry Akademii Muzycznej w Krakowie, a w latach 2016 – 2020 był Kierownikiem Katedry Organów swej macierzystej Uczelni.

 

 


zauszki2020 a j tarnawscy

[Fot. Jacek Balcewicz] 

5 listopada 2020 w czwartek godz. 20.00 również w Bazylice Bożego Ciała odbył się koncert duetu organowego. Wystapili Jarosław i Agnieszka Tarnawscy z Poznania. 

PROGRAM KONCERTU:

Feliks Nowowiejski
III symfonia „Lourdes”
cz. I Toccata (AGNIESZKA)

Max Reger
Sonata d-moll nr 2
cz. II – Invocation (AGNIESZKA)

Jehan Alain
Première Fantaisie, Deuxième fantaisie (JAROSŁAW)

Gabriel Fauré
Pavane (AJ)

Gaston Litaize
Sonate à deux
cz. I – Choral (AJ)

 

Agnieszka Tarnawska – absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie klawesynu prof. Marii Banaszkiewicz-Bryły oraz organów prof. Sławomira Kamińskiego, doktor sztuk muzycznych. W 2013 roku ukończyła studia Master of Music w Lubece w klasie organów Arvida Gasta, następnie w 2016 solistyczne studia Konzertexamen pod kierunkiem Wolfganga Zerera w Hamburgu (dyplomy z wyróżnieniem). Laureatka licznych konkursów organowych: IV Międzynarodowego Konkursu Organowego im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu (2010, II nagroda), XVIII Międzynarodowego Konkursu Organowego im. L. Janáčka w Brnie (2012, II nagroda), VIII Międzynarodowego Konkursu Organowego w Korschenbroich (2013, II nagroda). W maju 2017 roku zdobyła I nagrodę na XV Międzynarodowym Konkursie Organowym Césara Francka w Haarlem. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD).

 

Jarosław Tarnawski– absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie organów prof. Elżbiety Karolak. W latach 2005 – 2007 odbył studia podyplomowe na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego. W roku 2012 ukończył ponadto studia w Musikhochschule Lübeck w klasie prof. Arvida Gasta, natomiast w roku 2016 studia solistyczne (Konzertexamen) w Hochschule für Musik w Detmold pod kierunkiem prof. Martina Sandera. Od 2006 roku jest pracownikiem artystycznym poznańskiej Akademii Muzycznej, obecnie na stanowisku adiunkta. Jest laureatem nagród na licznych konkursach organowych: Międzynarodowy Konkurs im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu (2000 – wyróżnienie), Międzynarodowy Konkurs Organowy w Brnie (2002 – wyróżnienie), Międzynarodowy Konkurs Organowy „Westfalen-Lippe” w Bochum (2005 – 2. nagroda), Międzynarodowy Konkurs Organowy im. Kurta Bosslera w Heidelbergu (2011 – 2. nagroda), Międzynarodowy Konkurs Organowy „Schramberger Eberhard Friedrich Walcker Preis 2012” (2. nagroda). Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (dwukrotnie), jak również niemieckiej fundacji Possehl-Stiftung. W roku 2015 został wyróżniony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Jego wychowankowie – studenci klasy organów Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego mają na swoim koncie liczne nagrody na konkursach organowych, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych.


Zaduszki 1 xi

Zaduszki

zaduszki 5xi 1

Zaduszki 5xi 2

 

[Fotografie: Jacek Balcewicz i JR]


Patronaty Honorowe: Prezydenta Miasta Krakowa prof. dr. hab. Jacka Majchrowskiego, Jego Ekscelencji Metropolity Krakowskiego Marka Jędraszewskiego oraz Jego Magnificencji Rektora Akademii Muzycznej w Krakowie prof. dr. hab. Wojciecha Widłaka.

 

Organizatorzy: Krakowskie Forum Kultury, Akademia Muzyczna w Krakowie oraz Dzielnica I – Stare Miasto.

Patronat medialny: portal Magiczny Kraków www.krakow.pl

 

ORGANIZATORZY ZASTRZEGAJĄ SOBIE MOŻLIWOŚĆ WPROWADZANIA ZMIAN W PROGRAMIE W KAŻDYM CZASIE.

W ZWIĄZKU Z EPIDEMIĄ COVID-19 LICZBA MIEJSC NA KONCERTACH JEST OGRANICZONA.

PODCZAS KONCERTÓW OBOWIĄZUJĄ PRZEPISY WPROWADZONE W ZWIĄZKU Z WYSTĄPIENIEM STANU EPIDEMII, W TYM ZASADY BEZPIECZEŃSTWA SANITARNEGO (m.in. zachowanie dystansu społecznego, obowiązek zakrywania ust i nosa).

 

plakat  Screenshot 20201020 092206 Drive 2015 organy glowne 2015 11  Zaduszki
 Pobierz plakat

 

Zaproszenie Poznaj nasze organy

Zaduszki muzyczne

2019 r

 

 opac. Jarosław Raczek

 

Msze Święte i nabożeństwa

Msze Święte w niedziele i święta
6.30, 8.00, 9.30, 11.00 z udziałem dzieci, 12.15, 16.00, 19.00
Msze Święte w dni powszednie
6.30, 8.00, 12.00, 18.00
Sakrament Spowiedzi
- w czasie każdej Mszy Świętej

Czytaj więcej