Sakramenty
Chrzest
Sakramentu Chrztu Świętego udzielamy w naszej parafii w każdą sobotę po Mszy Świętej o godz. 12.00 i niedzielę o godz. 11.40 przed Mszą Świętą. A także w ostatnią niedzielę miesiąca na Mszy Świętej o godz. 12.00.
Przedstawiamy listę dokumentów, jakie należy przedłożyć, zgłaszając się do kancelarii:
- pozwolenie na chrzest od ks. proboszcza miejsca (w przypadku, gdy dziecko jest z poza naszej parafii);
- akt urodzenia dziecka wydany przez Urząd Stanu Cywilnego;
- świadectwo ślubu rodziców dziecka;
- dane rodziców (imię, nazwisko, data urodzenia i adres zamieszkania);
- dane rodziców chrzestnych (imię, nazwisko, adres zamieszkania);
- zaświadczenie o praktykowaniu wiary od księdza proboszcza rodziców chrzestnych
(w przypadku, gdy chrzestni są spoza naszej parafii);
Pierwsza Komunia Święta
Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące przystąpienia dzieci do Pierwszej Komunii Świętej:
- Dziecko przystępuje do I Komunii świętej w III klasie szkoły podstawowej;
- Podczas przygotowywania przyjmujemy zasadę comiesięcznych spotkań przy parafii przeznaczonych zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Mogą być one połączone z nabożeństwami w kościele, podczas których dzieci otrzymują różańce, książeczki, świece, medaliki i w ten sposób wprowadzane są w rok liturgiczny, modlitwę i sakramenty. Zalecamy, aby w prowadzenie tych spotkań włączeni byli wszyscy odpowiedzialni za przygotowanie dzieci do pełnego uczestnictwa w Eucharystii. A zatem katechezy te prowadzą duszpasterze odpowiedzialni za przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej w ścisłej współpracy z katechetą uczącym dzieci w szkole.
- Podstawowym miejscem spotkań dzieci przygotowujących się do przyjęcia Pierwszej Komunii jest parafia zamieszkania rodziców dziecka. Katecheci uczący dzieci pierwszokomunijne z różnych stron parafii powinni rzetelnie informować rodziców o zasadach regulujących przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej, a zwłaszcza o zasadzie „katecheza w szkole, a przygotowanie do sakramentów w parafii zamieszkania dziecka”.
- Należy zadbać o to, aby dziecko, które przystąpiło do Pierwszej Komunii Świętej było dalej wprowadzane w życie eucharystyczne. Służy temu regularna spowiedź, częste przyjmowanie Komunii Świętej przez dziecko oraz praktyka dziewięciu pierwszych piątków miesiąca. Tematy te są podejmowanie na katechezach w klasie trzeciej. Należy także pamiętać o przygotowaniu dziecka i jego rodziny do przeżywania rocznicy Pierwszej Komunii Świętej.
- Zalecamy, aby w realizacji w/w zadań korzystać z materiałów przygotowanych w tym celu dla naszej archidiecezji, które tworzą zestaw pt.: „Pierwsza Komunia Święta wielkim świętem rodziny”.
Spowiedź Święta
Z sakramentu Pokuty i Pojednania można skorzystać 20 minut przed każdą Mszą Świętą.
Bierzmowanie
Zgodnie ze wskazaniami Konferencji Episkopatu Polski z 2017 roku, sakrament bierzmowania udzielany jest najwcześniej na zakończenie ósmej klasy szkoły podstawowej.
Samo przygotowanie do bierzmowania składa się z trzech etapów:
- przygotowania dalszego;
- przygotowania bliższego;
- przygotowania bezpośredniego;
- Przygotowanie dalsze rozpoczyna się już we wczesnym etapie dzieciństwa w rodzinie, następnie kontynuowane jest poprzez udział w lekcjach religii w szkole, a także w katechezie parafialnej, przygotowującej do sakramentów pokuty i pojednania oraz Eucharystii.
- Przygotowanie bliższe obejmuje udział w katechezie szkolnej oraz w katechezie parafialnej. Kandydat do bierzmowania, oprócz uczestnictwa w lekcjach religii, powinien także być aktywny w życiu Kościoła poprzez udział w niedzielnej i świątecznej Mszy Świętej oraz w nabożeństwach.
- Przygotowanie bezpośrednie dokonuje się poprzez udział w katechezie szkolnej i parafialnej poprzedzającej przystąpienie do sakramentu bierzmowania.
Należy pamiętać, że katecheza szkolna jest niezbędną częścią właściwego przygotowania do przyjęcia tego sakramentu. Duszpasterz bądź katecheta w parafii musi mieć pewność, co do uczestnictwa kandydata w nauczaniu religii.
Zgodnie ze wskazaniami Konferencji Episkopatu Polski, optymalnym czasem trwania przygotowania bliższego i bezpośredniego do bierzmowania są trzy lata (VI–VII–VIII klasa).
W związku z tym w roku szkolnym 2024/2025 proponowane jest:
Dla uczniów klas VI szkoły podstawowej:
- przygotowanie rozpocznie się w II półroczu bieżącego roku szkolnego uroczystą celebracją z udziałem kandydatów oraz ich rodziców;
- będzie kontynuowane w klasie VII oraz w klasie VIII szkoły podstawowej aż do momentu przyjęcia bierzmowania;
Spotkania powinny mieć przede wszystkim charakter modlitewno-celebracyjny, z możliwością rozmowy na tematy wiary i życia chrześcijańskiego. Dlatego też zalecana liczba uczestników grupy to maksymalnie kilkanaście osób. Przygotowanie powinni prowadzić katecheci szkolni w parafii, wsparci przez dobrych animatorów grup.
Dla uczniów klas VII szkoły podstawowej:
- 10 spotkań, udział w niedzielnej Eucharystii oraz w celebracjach lub nabożeństwach organizowanych w parafii;
Dla uczniów klas VIII szkoły podstawowej:
- przygotowanie odbywa się zgodnie z dotychczasowym programem, obejmującym 25 spotkań,
rozpoczynanych z końcem września; - Zakończone zostanie wspólną celebracją przyjęcia sakramentu bierzmowania;
Sakrament Małżeństwa
Aby zawrzeć związek małżeński w parafii Bożego Ciała w Krakowie, narzeczeni powinni zgłosić się przynajmniej trzy pełne miesiące przed planowaną datą ślubu z następującymi dokumentami:
Kliknij tutaj i pobierz spis dokumentów potrzebnych do zawarcia sakramentu małżeństwa:
- dowód osobisty;
- świadectwo chrztu z adnotacją o bierzmowaniu (dotyczy osób ochrzczonych poza parafią Bożego Ciała). Dokument ten jest ważny trzy miesiące;
- świadectwo z ostatniej klasy szkoły ponadgimnazjalnej z oceną z religii;
- zaświadczenie ukończenia katechizacji przedmałżeńskiej (tzw. kursu przedmałżeńskiego);
- zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego (po pierwszej rozmowie w kancelarii – dotyczy małżeństwa konkordatowego);
- dane świadków sakramentu (imię, nazwisko, adres zamieszkania);
- akt ślubu cywilnego, jeśli wcześniej został zawarty związek cywilny;
- jeżeli narzeczeni pochodzą z innych parafii – potrzebna jest pisemna zgoda ks. proboszcza z parafii narzeczonej lub narzeczonego;
Namaszczenie chorych
„Przez święte chorych namaszczenie i modlitwę kapłanów cały Kościół poleca chorych cierpiącemu i uwielbionemu Panu, aby ich podźwignął i zbawił; a nadto zachęca ich, aby łącząc się dobrowolnie z męką i śmiercią Chrystusa, przysparzali dobra Ludowi Bożemu”.
Sobór Watykański II, Lumen Gentium 11
Namaszczenie chorych udzielane jest podczas odwiedzin chorych w każdy pierwszy piątek miesiąca, a także każdorazowo na prośbę chorego bądź jego rodziny po wcześniejszym ustaleniu terminu z duszpasterzem parafii.